A Joint-Rise csapata által végzett kutatás, amelyet a Fenntartható Fejlődési Célok oktatásának elősegítéséről szóló PR1A1 – LEGJOBB GYAKORLATOK GYŰJTEMÉNYE összefoglal, hangsúlyozza a diákok SDG-vel kapcsolatos értékeinek megváltoztatásának szükségességét. Fontos, hogy ne csak technikai ismereteket nyújtsunk az egyetemeken, hanem pozitív módon motiváljuk a diákokat, hogy átvegyék az SDG-k koncepciójával összhangban lévő gondolkodásmódot.
Ebben a gondolatmenetben Marcus Juby, aki fenntarthatósági kurzusokat tanít a Pécsi Műszaki és Informatikai Karán, ösztönözte az Mérnökök Határok Nélkül (EWB) helyi diákcsoportját, hogy jelentkezzenek az Európai Unió támogatására pályázó ifjúsági részvételt elősegítő (EU4Teens) programra. Az 2021-ben alapított, diákok által működtetett EWB-Pécs célja a globálisan felelős mérnökök nevelése, és korábban már végeztek társadalmi projekteket az iskolákban a fenntarthatóság és az SDG-k népszerűsítése érdekében. A megkapott támogatással az EWB Pécsi Tagozata a jelenlegi lineáris „felvegyük-elkészítsük-használjuk-elhagyjuk” modellt szeretné megváltoztatni egy körkörös gazdaság felé.
Több kezdeményezést terveznek, beleértve egy készítőtér (makerspace) létrehozását, ahol a diákok fizikai modelleket készíthetnek koncepcióikról, valamint egy helyet a tárgyak élettartamának meghosszabbításához időben történő karbantartással, újrahasznosítással és javítással. A támogatás lehetőséget nyújt az eszközök és a műhelyfelszerelés beszerzésére, amelyek szükségesek a készítőtérhez. A készítőtér mellett terveznek további közösségi eseményeket középiskolákban, látogatásokat hulladékgazdálkodási létesítményekbe és eseményeket, amelyek elősegítik a körkörös gazdaság elveit.
Az egyik figyelemre méltó esemény, amelyet a félév végén tartottak, a „Ruhacsere” volt, ahol a diákok tiszta, de felesleges ruhákat hoztak magukkal, hogy egymás között cseréljenek. A megmaradt felesleges ruhákat jótékonysági célokra adták, így sok zsák ruhával járultak hozzá a rászoruló családoknak.
Az ezekben a kezdeményezésekben résztvevő diákok vagy befejezték az „Mérnökök Határok Nélkül” projektre alapuló tervezési kihívást, vagy nagy valószínűséggel részt vesznek ezen a transzdiszciplináris kurzuson. Ez a kurzus szorosan illeszkedik az SDG-k koncepciójához, és lehetőséget nyújt különböző kulturális és akadémiai hátterű diákoknak a konkrétan kiválasztott alacsony jövedelmű közösségek által szembesített való világbeli problémák közös megoldására. A tervezési kihívás során a diákoknak megoldásokat kell találniuk az alábbi témák egyikében: víz, élelmiszer, lakhatás, informatika, közlekedés, energia, szanitáció, hulladékkezelés.
Az ezekben a kezdeményezésekben közvetlenül részt vevő diákok sokkal nagyobb valószínűséggel fogják beépíteni a fenntarthatóság értékeit és koncepcióit a jövőbeli karrierjükbe.